دبیر همایش کرمان آیدکس: استان آمادگی بیشتری برای سرمایه گذاری پیدا کرده است

دبیر همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری استان کرمان(کرمان آیدکس2022) گفت: پیش مطالعات حدود 200 پروژه با 150 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری به دو زبان فارسی و انگلیسی انجام شده و در حال حاضر استان کرمان آمادگی بیشتری برای سرمایه گذاری دارد.

به گزارش روابط عمومی همایش فرصت های سرمایه گذاری در استان کرمان ، علی نقوی در اختتامیه همایش معرفی فرصت های سرمایه گذاری استان کرمان افزود: کرمان آیدکس یک جریان سرمایه گذاری و توسعه در استان خواهد بود که برنامه ریزی شده تا دبیرخانه دائمی همایش فعال و پویا به فعالیت های خود ادامه دهد. وی ادامه داد: این همایش و پنل های تخصصی آن با حضور جمع زیادی از صاحبنظران و متخصصان حوزه های مختلف برگزار شد و استقبال از آن غیرمنتظره بود. نقوی تصریح کرد: رئیس مرکز پژوهش های اتاق ایران در نشست های مختلف این همایش حضور داشت و قرار است در یک ماه آینده خروجی های تخصصی این همایش برای سرمایه گذاران جمع بندی و دبیرخانه دائمی کار خود را آغاز کند.

ارتقا نقش بخش خصوصی در توسعه ملی

رئیس مرکز پژوهش اتاق ایران نیز در ادامه این آئین گفت: این همایش تلاشی برای ارتقا نقش بخش خصوصی در توسعه ملی بود و در حالی که در کشور همه منتظر اقدام دولت برای حل مشکلات هستند، قرار شد در استان کرمان برای اولین بار در کشور بخش خصوصی در تدوین برنامه هفتم توسعه نظرات خود را اعلام کند. محمدقاسمی، با اشاره به اینکه هدف این همایش این بود که چگونه می توان یک اقتصاد منبع محور را به یک اقتصاد دانش محور و پویا تبدیل کرد؟ اظهار کرد: امیدواریم دولت مباحث مربوط به ثبات اقتصادی و نوع مداخلات دولت در اقتصاد را در سطح ملی حل کند و مسائل مربوط به سطح استان را مسئولان استانی دسته بندی کنند. وی اظهار کرد: در این همایش تزریق فکر جدید به نظام برنامه ریزی استان و روش برنامه ریزی در سطح ملی تمرین شد که امیدواریم بتوان در سطح کشور آن را فراگیر کرد.

راه‌اندازی نظام کنترل پروژه های استان

در ادامه استاندار کرمان به ضرورت راه‌اندازی نظام کنترل پروژه های استان به منظور پشتیبانی و رصد پروژه های بزرگ استان اشاره کرد و گفت: شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی با استفاده از ظرفیت‌ استارت‌آپ‌ها باید پای کار توسعه استان باشند. محمدمهدی فداکار، خاطرنشان کرد: مهمترین شرکت‌ها آنهایی هستند که نیروی انسانی توسعه یافته دارند و برگزاری چنین همایش‌هایی به توسعه فضای توسعه کمک می‌کند. وی با بیان اینکه توسعه به یک‌ انرژی و انگیزه نیاز دارد و با برگزاری همایش‌ها، فضا برای امر توسعه فراهم می شود، افزود: تفاهم اولیه برای تاسیس شرکتی برای تامین مالی پروژه‌های استان با سهامداری شرکت‌های بزرگ به ارزش اولیه ۵۰۰ میلیارد تومان انجام شده است.

خبرهای خوب برای مراودات بانکی ایران و روسیه

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این آئین به مذاکرات فشرده خود و همراهانش با رئیس کل بانک مرکزی، وزیر اقتصاد و معاونان نخست وزیر روسیه در سفر به این کشور اشاره کرد و گفت: خبرهای خوبی برای مراودات بانکی بین دو کشور داریم. محمدرضا پورابراهیمی خاطرنشان کرد: ایران با وجود همه فشارهای تحریم رتبه 16 علم و دانش جهان را دارد و باید سرمایه گذاری‌های موجود که بلااستفاده هستند را فعال کرد. وی با اشاره به اینکه یک هزار و 770 واحد دارای پروانه بهره‌برداری در استان کرمان داریم، بیان کرد: از این تعداد حدود 15 درصد تعطیل هستند، حدود 30 درصد با 20 درصد ظرفیت کار می‌کنند، 25 درصد بین 20 تا 50 درصد و بقیه بین 70 تا 100 درصد فعال هستند و 10 درصد 100 درصد فعالیت می‌کنند. پورابراهیمی عنوان کرد: واحدهای نیمه فعال و تعطیل استان کرمان مورد ارزیابی قرار گیرند تا بتوانیم از این ظرفیت در حوزه سرمایه‌گذاری بهره ببریم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه فشار اقتصادی بر جمهوری اسلامی به کمترین میزان رسیده است و اثری ندارد، تصریح کرد: ایران برای دور زدن تحریم‌ها مسیر جدیدی یافته است.

تحقق سه درصد از توسعه کشور از مسیر بهره وری

در ادامه این آئین نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی گفت: دنیا در گذر علم و فناوری است و نمی‌توان با روش‌های سنتی اقتصاد را چرخاند. محمدمهدی زاهدی اظهار کرد: اتاق بازرگانی با برگزاری همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان کرمان کار بزرگی را در سطح ملی انجام داده است و ظرفیت‌های استان را به نمایش گذاشته‌اند. وی بیان کرد: طبق اعلام دولت سه درصد از هشت درصد توسعه و پیشرفت کشور باید از تحول در بهره‌وری محقق شود و امکان ندارد بدون بهره‌گیری از فناوری نو به این مهم برسیم.

گفتنی است در پایان این آئین میثاق نامه همایش برای توسعه استن بین دستگاه های اجرایی، نهادهای قضایی و مجامع سیاست گذاری استان به امضا رسید. در حاشیه این همایش دو روزه، نمایشگاه ارائه برخی فرصت های سرمایه گذاری استان دایر بود و غرفه‌های اتاق کرمان، شرکت سنگ آهن گهرزمین، فولاد سیرجان ایرانیان، مجتمع مس سرچشمه رفسنجان، منطقه ویژه اقتصادی رفسنجان، شرکت صنعتی معدنی گل گهر، شهرداری سیرجان، شهرداری کرمان، پارک علم و فناوری استان و مرکز خدمات سرمایه گذاری فعال بودند و مسئولان و شرکت کنندگان از آن بازدید کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up