سه هزار صفحه سند آمایش برای ظرفیت‌های سرمایه‌گذاری استان

قاسمی، رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران دیگر سخنران این مراسم گفت: حدود سه هزار صفحه سند آمایش استان کرمان تهیه شده است و در آن تمامی ظرفیت‌های استان بررسی شده و مأموریت استان مشخص شده و به تفکیک بخش‌های کشاورزی معدن، صنعت، گردشگری و… و ظرفیت‌های بالقوه استان و فرصت‌های سرمایه‌گذاری نیز شناسایی شده است.

قاسمی ادامه داد: شاید بتوان گفت نکته‌ای نبوده که در این اسناد گفته نشده باشد. یک واقعیتی وجود دارد و ان این است که سال‌های سال است که از این گونه اسناد تهیه شده و در کشور به وفور وجود دارد اما آن چیزی که این همایش را نسبت به همایش‌های قبلی متفاوت می‌کند این است که استان کرمان این پرچم را بلند کرده و ما قرار نیست تا مثل قبل اسیر این‌گونه سندها باشیم و اینکه به دنبال تغییر نوع نگاه دولت‌گرا و شناختی که صرفاً بیان‌کننده نگاه دولت به توسعه است هستیم.

قاسمی گفت: فرض بر این شد تا برای اولین بار بخش خصوصی با همکاری دولت در کنار یکدیگر مسیر توسعه‌ای را گسترش دهد. برنامه تهیه سند آمایشی تهیه شده در اتاق ایران از دریچه بخش خصوصی است چرا که تاکنون تهیه این سند از دیدگاه دولت بوده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های اتاق ایران گفت: در کشور ما ظرفیت‌های توسعه و پیشرفت به صورت بالقوه وجود دارد اما موانع بالفعل اجازه نمی‌دهد تا این ظرفیت‌ها فعال شود که اولین مانع نوع تفکر و دولت راجع به توسعه است. در هیچ کشور پیشرفته‌ای نفت و گاز وجود نداشته‌است که مانع توسعه باشد دولت در همه کشورهای پیشرفته با سه ابزار کشور را توسعه داده است که یک ابزار زمین دو مالیات و سه اعتبار حقوقی یعنی قولی که می‌دهد تا انتهای آن یستادگی می‌کند و با این سه ابزار کشورها را می‌سازند و داشتن نعمت نفت دقیقاً در ایران موجب شده است تا دولت این مسیر را پیگیری نکند.

قاسمی ادامه داد تحریم‌ها مانع مهمی بر سر راه جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی و تأمین مالی پروژه‌های بزرگ است. پروژه‌ای استانی در کشور با منابع داخلی امکان‌پذیر نیست همچنین دولت باید مدیریت سود در مقابل ارزش را دنبال کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up