همایش کرمان آیدکس 2022؛ موفقیت پروژه‌های کرمان در گرو اجرای خط 11 سراسری گاز

سید مهدی طبیب‌زاده عصر امروز در افتتاحیه همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمان آیدکس 2022 اظهار داشت: امیدواریم مطالب مطرح‌شده در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمان مبنایی برای حرکت به‌سمت توسعه متوازن باشد.

از نامگذاری سال جاری با عنوان تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین سخن به‌میان آورد و اضافه کرد: تلاش ما این است همه برنامه‌های اتاق بازرگانی به‌نحوی باشد که به این برنامه و فرمان سال تحقق عملی داده باشیم.

وی با اشاره به اینکه کرمان را به پتانسیل‌ها و ظرفیت‌هایش می‌شناسند، ابراز داشت: 15 پنل تخصصی با حضور 100 نفر از متخصصان به‌نام کشور در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمان برگزار می‌شود تا سندهای توسعه استان در هر بخش را بنویسند.

طبیب‌زاده ادامه داد: روال همایش‌ها این‌گونه است که صحبت و می‌روند، اما ما در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری کرمان قصد داریم، سنت‌شکنی انجام دهیم و دبیرخانه همایش فعال خواهد بود.

وی همچنین تکریم فرهنگ کار و سرمایه اجتماعی و تمرکز بر شاخص‌های بهبود فضای کسب و کار را مورد تاکید قرار داد و ابراز داشت: کرمان رتبه مناسبی در فضای کسب و کار ندارد و باید تلاش کنیم در رده‌های اول باشیم.

این فعال بخش خصوصی از طراحی پنجره واحد الکترولیکی در استان کرمان خبر داد و تصریح کرد: اگر این پنجره مستقر شود در سرمایه‌گذاری‌ها تاثیر دارد.

طبیب‌زاده متذکر شد: از سال 95 قرار است، خط 11 سراسری گاز کشور ایجاد شود و گاز کرمان را تامین کند، اما اجری این پروژه به‌تعویق افتاده است و اگر گاز خط 11 به استان کرمان نیاید بسیاری از پروژه‌های در حال احداث و حتی در حال کار با مشکل کمبود گاز مواجه می‌شوند.

وی اظهار داشت: اگر خط 11 سراسری گاز ایجاد نشود، نیروگاه برق مشکل پیدا می‌کند و برق هم نیست و در آینده با مشکلاتی مواجه می‌شویم، زیرا استان کرمان هم‌اکنون در تراز مساوی در تامین برق است و طی سه سال آینده با تراز منفی 3 هزار مگاواتی مواجه می‌شویم و اگر از الان به‌فکر نباشیم در آینده مشکلاتی خواهیم داشت.

طبیب‌زاده ادامه داد: باید مدل‌هایی برای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها ایجاد کنیم و میثاق‌نامه‌ای را می‌نویسیم که رئوس کار تولید را در کرمان شکل می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه دانش‌بنیان بحث اساسی ماست، اظهار داشت: بهره‌وری در آب، تکمیل زنجیره‌های معدن، توسعه بخش دیجیتال و گردشگری را دنبال می‌کنیم زیرا بخش گردشگری کرمان با توجه به برخورداری از همه ظرفیت‌ها اما در جایگاه مناسبی نیست در حالی که بخش گردشگری می‌تواند به‌عنوان یکی از پیشران‌های استان کرمان باشد.

طبیب‌زاده بیان داشت: در کشورهای پیشرفته، ظرفیت‌ها به شکل بالفعل و موانع به صورت بالقوه است اما این مسئله در کشور و استان ما برعکس است و اگر بتوانیم این رویکرد را تغییر دهیم، می‌توانیم، کاری انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه به حکمرانی اقتصادی خوب نیاز است، خاطرنشان کرد: اتاق با به کارگیری متخصصان و اطلاعاتی که از کف مسائل اقتصادی دارد، می‌تواند مشاور امین و خوبی باشد و نظرات کارشناسی را ارائه کند و سند توسعه متوازن استان کرمان را ارائه دهد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان ادامه داد: استان کرمان ظرفیت‌های لازم برای توسعه را دارد و نگران نباشیم، جنوب یا شرق چه اتفاقی می‌افتد بلکه باید به‌سمت توسعه متوازن حرکت کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

keyboard_arrow_up